Integrativan Ludbreg

pic 1

Udruga umirovljenika i starijih osoba regije Ludbreg provodi projekt „Živimo zajedno, starimo kvalitetno“ gdje se radi o trećem nastavku implementacije aktivnosti za osobe starije životne dobi, umirovljenika, članove Udruge ali i za sve ostale zainteresirane. Projekt se odnosi na podizanje kvalitete usluga koje se pružaju starijim osobama i umirovljenicima u lokalnoj zajednici tako da se u procesu planiranja u obzir uzimaju želje starijih osoba, njihovi interesi ali i potrebe. Projekt se odnosi na povećanje broja takvih usluga i organiziranih dnevnih aktivnosti, a sve s ciljem kako bi se umirovljenicima i starijim osobama kvalitetno popunilo slobodno vrijeme.
Jedna od aktivnosti ovog projekta odnosi se na upoznavanje članova Udruge, korisnika projekta te šire javnosti s pozitivnim pričama različitih organizacija i pojedinaca o njihovom angažmanu, idejama i projektima kojima pomažu starijim osobama i generalno poboljšavaju stanje u lokalnoj zajednici.

Jedna od takvih organizacija je Gradsko društvo Crvenog križa Ludbreg koje provodi projekt „Pomažemo sebi, pomažemo drugima”. Projekt je usmjeren na pomaganje starijim osobama i umirovljenicima. Po ovom projektu Gradsko društvo Crvenog križa grada Ludbrega je prijavitelj dok mu u provedbi pomažu Hrvatski zavod za zapošljavanje Regionalni ured Varaždin, Centar za socijalnu skrb Ludbreg, Grad Ludbreg, Općina Martijanec, Općina Sveti Đurđ, Mali Bukovec i Veliki Bukovec. Prednost ovog projekta je da je njime obuhvaćeno cijelo geografsko područje bivše regije Ludbreg koje broji oko 20 000 stanovnika. Projekt je generalno usmjeren na starije osobe, ali također pomaže i jednoj drugoj društvenoj skupini koja je u nepovoljnom položaju, a to su žene starije od 50 godina koje su u nemogućnosti naći zaposlenje, kojima je smanjen radni potencijal te koje su dugo vremena izvan tržišta rada. Intencija projekta je da se pomogne dvjema različitim društvenim skupinama tako da se ženama omogući stjecanje novog znanja, vještina i sposobnosti kroz dodatna osposobljavanja te da se brine o starijim osobama kojima je pomoć prijeko potrebna. Tako da se iza ovog projekta krije dvostruka potreba, a to je potreba smanjenja visoke stope nezaposlenosti žena starijih od 50 godina kojima je otežan ulazak na tržište rada te potreba rješavanja problema s kojim se susreću starije osobe. Starije osobe su u visokom riziku od siromaštva, imaju niska primanja, nalaze se u stanju socijalne isključenosti i prijeti im institucionalizacija. A navedene potrebe društvenih skupina riješit će se na način da će 21 žena brinuti i pomagati starijim osobama u njihovom svakodnevnom životu.
A što o svemu tome kaže ravnatelj Gradskog društva crvenog križa, Robert Kranjčec, koji je ujedno i voditelj projekta pročitajte u nastavku.
„Posebno smo ponosni na to što provodimo projekt “Pomažemo sebi-pomažemo drugima” jer pozitivno utječemo na dvije najugroženije društvene skupine, a to su starije žene kojima je otežan ulazak na tržište rada, što zbog godina, a što zbog same rigoroznosti tržišta rada i to su osobe starije životne dobi koje su žive u samačkim kućanstvima, nemaju nikoga da se brine za njih i ne mogu samostalno obavljati svoje svakodnevne poslove. A kroz poboljšanje situacije za ove dvije skupine pozitivno utječemo na lokalnu zajednicu jer smo kroz projekt stvorili nova radna mjesta, omogućili da 21 žena prima plaću i uz sve to pomažemo preko 120 starijih osoba u obavljanju njihovih svakodnevnih zadataka.“ Ovaj projekt je samo nastavak naših aktivnosti koje provodimo već više godina, odnosno našeg programa „Pomoć u kući“ pa kad smo dobili obavijest od Ministarstva da nam je novi projekt odobren svima nam je bilo jasno da ćemo moći uključiti još više starijih osoba, povećati nivo usluga koje pružamo i kvalitetnije se brinuti o našim korisnicima.“