Integrativan Ludbreg

diseminatori

Od prosinca 2016. godine Udruga umirovljenika i starijih osoba provodi projekt „Integrativan Ludbreg“ u suradnji s Centrom za socijalnu skrb Ludbreg i Gradom Ludbregom. Sam projekt usmjeren je na umirovljenike i osobe starije životne dobi koje slijedom različitih okolnosti mogu sklopiti nepovoljne ugovore, ostati bez imovine ili se naći u bilo kojoj drugoj nepovoljnoj situaciji koja im ugrožava osnovna prava. I upravo iz tih razloga je Udruga počela provoditi projekt Integrativan Ludbreg.


Jedan od načina kojim se pokušavalo i pokušavat će se informirati umirovljenike i osobe starije životne dobi jest osnivanje neformalnog tijela, Savjetovališta „Ludbreg“, preko kojeg će korisnici moći dobiti relevantne informacije o različitim stavkama koje su im od posebnog interesa. Upravo iz tog razloga održan je sastanak s diseminatorima, osobama koje su u Savjetovalištu zadužene za informiranje starijih osoba i umirovljenika o postojećoj zakonodavnoj regulativi, davanja neformalnih smjernica o tome kako sklopiti ugovore o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju, informacije o prijenosu imovine, sklapanju nepovoljnih ugovora, nadležnim pravnim tijelima poput sudova, odvjetnika i javnih bilježnika te o ostalim stavkama koje bi mogle zanimati stariju populaciju.
Na sastanku se raspravljalo o budućem radu Savjetovališta, komentirao se sadržaj napravljenih promocijskih i informacijskih materijala za buduće korisnike te se dogovarala metodika buduće primjene naučenog znanja kroz direktan rad s korisnicima. Kroz razvoj diskusije, pozornost se skrenula na neka nova pitanja koja su se javila kao produkt direktnog rada s korisnicima, umirovljenicima, osobama starije životne dobi, osobama koje žive same i s osobama kojima prijeti institucionalizacija, a odnose se na to kako adekvatno pristupati starijim osobama kojima treba pomoć, kako zadovoljiti potrebu starijih osoba za socijalnom i društvenom interakcijom, kako u planirane aktivnosti uključiti što veći broj korisnika te kako ih potaknuti da samostalno traže pomoć kad im je najpotrebnija, bez obzira o tome o kakvoj se pomoć radi; pomoć u kući i obavljanju kućanskih poslova, financijska pomoć, pomoć od relevantnih institucija…
„Integrativan Ludbreg jedan je od onih projekata preko kojeg smo pokušali okupiti što veći broj organizacija, ustanova, predstavnika civilnog sektora te ostale zainteresirane dionike, poput specijaliziranih edukatora, pravnih stručnjaka, predstavnika represivnog aparata, a sve u svrhu da se objedini jedan sveobuhvatan sadržaj i da se na primjeren način približi umirovljenicima i osobama starije životne dobi.“ – rekla je Petra Međimurec, voditeljica projekta te nadodala da će se aktivnosti provoditi nakon završetka projekta u prostorima Udruge umirovljenika i starijih osoba regije Ludbreg kroz rad Savjetovališta.