AKTUALNO

radionice

Udruga umirovljenika i starijih osoba regije Ludbreg provodila je projekt „Živimo zajedno, starimo kvalitetno“ u suradnji s Gradom Ludbregom, ostalim partnerima te Ministarstvom demografije, obitelji, mladih i socijalne politike. U okvirima projekta određeno je da će se napraviti Programi budućeg djelovanja koji su temeljeni na sugestijama, prijedlozima i idejama korisnika, tj. umirovljenika i starijih osoba (65+) s ciljem omogućavanja održivosti projekta. Tako da su se temeljem iskustva projektnog tima te sugestija korisnika napravili programi budućih aktivnosti. Odabrane su aktivnosti na kojima je bio najveći odaziv korisnika te aktivnosti za koje su korisnici pokazali najviše interesa. Programi su napravljeni na način da se mogu prilagoditi temeljnim djelatnostima sličnih udruga i organizacija, njenim potrebama te onome što je najbitnije, potrebama njihovih korisnika.

Prilikom izrade programa u obzir su se uzeli problemi s kojima se susreću umirovljenici i starije osobe s područja Grada Ludbrega, a koji se odnose na niski stupanj obrazovanja starije populacije na području Grada Ludbrega i šire. Najveći dio umirovljenika i starijih osoba (osobe iznad 65 godina) s područja Grada Ludbrega ima završenu osnovnu školu ili čak samo 4 razreda osnovne škole. Daleko manji broj starijih osoba ima završeni srednji stupanj obrazovanja dok samo nekolicina ima završeni viši ili visoki stupanj obrazovanja. Ali stupanj obrazovanja ne sprečava starije osobe da uče nove stvari, a to je upravo ono što ćemo provedbom ovog Programa potaknuti; uvođenje metodike cjeloživotnog učenja za starije osobe koje su primjerene njihovoj dobi, potrebama i mogućnostima. 

Prvi od napravljenih Programa budućih djelatnosti odnosi se na provedbu predavanja i interaktivnih radionica o tematici koja se pokazala relevantnom za korisnike.

Program se odnosi na slijedeće teme:

1. Predavanja o zdravstvenoj, pravnoj, socijalnoj i društvenoj tematici koja se odnosi na probleme starijih osoba (socijalne usluge, ugovori o dosmrtnom uzdržavanju, sustav pomoći starijim osobama, zdravstvene tegobe, psiho- socijalna pomoć, pružanje savjetodavnih usluga ...)

2. Iskustvena predavanja o drugim kulturama, novim tehnologijama, inovativnim rješenjima koja su prilagođena potrebama starijih osoba (poticanje razumijevanja novih tehnoloških rješenja od strane starijih osoba s ciljem olakšavanja obavljanja svakodnevnih zadataka)

3. Predavanja i radionice na tematiku zapošljavanja starijih osoba (društveno poduzetništvo, volonterski sustavi, razvoj poslovnih, komunikacijskih i stručnih vještina)

4. Provođenje ciklusa radionica, predavanja i tribina namijenjenih starijim osobama putem kojih će se kroz jednostavan i praktičan način pokazati kako kvalitetno starjeti (samoorganizacija vremena i poslova u kući, osobni razvoj, podizanje samopouzdanja i samopoštovanja, podizanje osjećaja osobne vrijednosti u društvenoj zajednici, učenje o suočavanju s stresnim životnim događajima...)