Novosti iz projekta

lul a a

Udruga „Likovno udruženje Ludbreg“ (LUL) osnovana je 1. rujna 2015. godine. Osnovni cilj udruge je poticanje djece i mladih u likovnom izražavanju, unapređenje znanja i vještina djece i mladih u likovnom stvaranju, zaštita i promicanje likovne umjetnosti, poticanje djece i mladih na volontiranje u lokalnoj zajednici. Sukladno navedenim ciljevima Udruga djeluje na području kulture i umjetnosti, socijalne djelatnosti, obrazovanja, znanosti i istraživanja te kao hobistička djelatnost. Prema tome, djelatnosti udruge usmjerene su na:
• stvaraoce primijenjene umjetnosti, tapiserije umjetničkih fotografija, umjetničkih suvenira, keramike i drugih oblika umjetničkog izražavanja) na području Grada Ludbrega i Republike Hrvatske
• organizaciju izložbi i drugih adekvatnih načina prezentiranja umjetnička djela i umjetnička ostvarenja ravnopravno (amatersko, naivno i akademsko stvaralaštvo)
• djelovanje na omasovljenju likovnog stvaralaštva među djecom, mladeži i građanima;
• otkrivanje, poticanje i pomaganje novih talenata
• razvijanje prijateljskih odnosa i suradnje s drugim sličnim udrugama u oblasti kulturno umjetničke djelatnosti u Gradu Ludbregu, Republici Hrvatskoj i inozemstvu
• prikupljanje radova za fundus udruge
• organizacija humanitarnih aukcija radova u cilju pomoći humanitarnim udrugama, pojedincima i članovima kojima je takav vid pomoći potreban
• organizacija radionica, manifestacija za djecu i mlade

Likovno udruženje Ludbreg proširuje svoj djelokrug rada te u svoje aktivnosti nastoji privući što više ljudi različitih dobnih skupina kako bi se kroz likovno stvaralaštvo izmjenjivale različite generacije koje bi radile u zajedničkom prostoru i na zajedničkim aktivnostima. U današnje vrijeme, razvojem moderne tehnologije, ljudi se osjećaju alijenirano jedni od drugih i zbog toga je važnost lokalnih udruga neizmjerno velika. One svojim aktivnostima nastoje ujediniti sve ljude, potaknuti ih na međusobno druženje, surađivanje i rad.
Udruga LUL surađuje s brojnim udrugama i udruženjima na području Ludbrega i okolice s kojima organizira Ljetne likovne škole, akademije, izložbe ili edukativne radionice. Jedna od udruga s kojima LUL surađuje je Udruga umirovljenika i starijih osoba regije Ludbreg. Zajedno su te udruge surađivale na mnogim projektima, a posljednji na kojem surađuju odobren je od strane Ministarstva za demografiju, mlade, obitelj i socijalnu politiku pod nazivom „Živimo zajedno, starimo kvalitetno 3“. Spomenuti projekt usmjeren je na organiziranje dnevnih aktivnosti za starije osobe i osobe koje su institucionalizirane s ciljem što veće integracije ciljane skupine u društvenu zajednicu.
Doprinos udruge Likovnog udruženja Ludbreg u sklopu projekta odnosi se na planiranje, organizaciju i provedbu kreativnih aktivnosti i organizaciju likovnih radionica. Udruga će svoj doprinos dati kroz poticanje razvoja kreativnosti, komunikacije i likovnog izražaja kod starijih osoba, jačanju kognitivnih sposobnosti, poticanju rada u grupama s osobama različitih godina koje će rezultirati olakšanim socijalnim interakcijama, razvijanjem osjećaja društvene pripadnosti i društvene korisnosti kod starijih osoba.

kreativnost

Kreativnost djeluje na više segmenata života korisnika; potiče razvoj samopoštovanja, očuvanje psihofizičke spremnosti i stvara pozitivan odraza rada i djelovanja starijih osoba u zajednici.

Trakošćan

Dana 15. ožujka 2019. godine naši umirovljenici su posjetili Dvorac Trakovšćan. Razlog zašto smo odabrali baš tu destinaciju jest taj da je Dvor Trakošćan kulturno dobro, zaštićena povijesna cjelina koja se sastoji od dvorca, građevina uz dvorac, perivoja i park šume s jezerom.

vjezbanje

Većina starijih osoba, posebice žene, susreće se sa zdravstvenim problemima koji su usko povezani s nedostatkom fizičkih aktivnosti, što znatno utječe na kvalitetu života starijih osoba i umirovljenika. Kvaliteta života je direktno povezana s razinama dnevne fizičke i tjelesne aktivnosti, jer istraživanja na tu temu jasno pokazuju da starije osobe koje se više kreću i vježbaju imaju manje zdravstvenih problema nego njihovi vršnjaci koji nisu tjelesno aktivni.

Šah

U službenim prostorijama Udruge umirovljenika i starijih osoba regije Ludbreg održan je turnir u šahu koji je trajao duga 4 sata. Na turniru je sudjelovalo 16 starijih osoba koje su pokazale svoje umijeće u igranju ove starodrevne igre.