Živimo zajedno, starimo kvalitetno 2

 

P9071302

Redovno provođenje programa vježbanja kod osoba starije životne dobi dovodi do mnogobrojnih pozitivnih učinaka i promjena kao što su povećana mišićna snaga i izdržljivost, što izravno utječe na unapređenje funkcionalnih sposobnosti u svakodnevnom životu koje im olakšavaju svakodnevno kretanje.
Svakodnevno vježbanje uvelike umanjuje i rizik od pretilosti, mišićna atrofije, povišenog krvnog tlaka, visoke razine kolesterola i kardiovaskularnih bolesti. Neki od psiholoških efekata aktivnog vježbanja su povećana funkcionalnost i efikasnost, samopouzdanje, smanjena depresivnost i anksioznost.


Nadalje, korektivna gimnastika jedan je od načina tjelesne terapije koja se najčešće koristi s ciljem otklanjanja poremećaja u držanju tijela. Ona predstavlja jednu od osnovnih metoda koja se primjenjuje u cilju prevencije i korekcije različitih poremećaja na kralježnici, grudnom košu, nogama, rukama, a posebno na stopalu.
Ciljevi korektivne gimnastike:
• održavanje ili povećanje opsega pokreta i mišićne snage;
• povećanje mišićne izdržljivosti i brzine pokreta;
• smanjenje bolova;
• razvijanje i poboljšanje koordinacije pokreta;
• poboljšanje položaja tijela;
• prevencija i korekcija različitih nepravilnosti
Program vježbi za osobe starije životne dobi sadrži:


• vježbe za održavanje mišićne jakosti kojima se aktiviraju velike mišićne skupine koje su važne za pravilno držanje tijela i obavljanje svakodnevnih aktivnosti;
• vježbe istezanja koje su važne jer održavaju pokretljivost u zglobovima, udovima i kralježnici;
• vježbe za koordinaciju i ravnotežu kojima se smanjuje opasnost od padova;
• vježbe relaksacije
Vježbe su usmjerene prema onim dijelovima koštano-zglobnog sustava koji su najviše podložni degenerativnim promjenama te raznim rizicima nastanka ozljeda, a to su kralježnica, kuk, koljena i ramena.