Živimo zajedno, starimo kvalitetno 2

5f3c26ea 7132 4fb9 b80c 7261fd8dcdfd

Razgovor podrazumijeva razmjenu riječi ili komunikaciju između dvije ili više osoba. Osobe u razgovoru mogu biti poznanici, poslovni partneri, kolege, prijatelji ili članovi obitelji i ovisno o sugovornicima razlikuju se formalni i neformalni razgovori. U razgovorima s drugim osobama ljudi često uključuju emocije koje imaju važnu ulogu u oblikovanju ljudskog karaktera, a one mogu pomoći u konverzaciji između ljudi. Razgovor je socijalna komponenta društva koja povezuje ljude i omogućava im stupanje u odnos. Čovjek je socijalno biće i kao takav ima potrebu komunicirati s drugim ljudima, okolinom u kojoj se kreće, ljudima s kojima živi i sl.
Posebnu važnu ulogu razgovor ima za starije osobe koje žive same ili su institucionalizirane. Promjena okoline, preseljenje u dom ili umirovljenje predstavljaju za svaku osobu težak period na koji se potrebno prilagoditi.

U procesu prilagodbe značajnu ulogu ima okolina koja starijoj osobi može pomoći da se brže akomodira u nastaloj situaciji čime se preveniraju neželjene posljedice prilagodbe i odlaska u dom. No, prilikom razgovora sa starijim osobama važno je obratiti pažnju na njih, njihove sposobnosti i mogućnosti. Starijim ljudima razgovor puno znači posebno ako se razgovara o životnim temama koje ih potiču da razmišljaju o svom životu, iskustvu koje su stekli, kako su živjeli i sl. Osim toga sugovornik može puno toga naučiti iz razgovora ili pak dobiti besplatan životni savjet. Pri tome je vrlo važno kako razgovaramo sa starijim osobama i koja pitanja im postavljamo. Želimo li iz razgovora sa starijim osobama naučiti nešto, dobiti savjet ili steći tračak mudrosti potrebno je postaviti neka od sljedećih pitanja.
1. Što ste radili u životu? Kakav je bio Vaš život?
Ovakav cjelokupan pogled na život izvlači na vidjelo temeljnu emociju koja je ostala kao trag njegove ili njezine životne priče. Povežete li se s tom emocijom, i vi i starija osoba iz ovog ćete razgovora dobiti puno više nego ako tu emociju odbacite ili zanemarite.
2. Koji događaj ili događaje možete izdvojiti kao najljepše i najvažnije koji su Vam se dogodili?
Stariji ljudi rado se prisjećaju lijepih događaja i često se vrlo lako uživljavaju u njih. Ovo pitanje im lako može podići raspoloženje, a sugovornika može poučiti tome kakvi događaji ostaju pospremljeni u sjećanju kao trajna životna vrijednost.
3. Jeste li ikad u životu imali teške situacije? Kako ste se nosili s njima?
Razgovor o teškim situacijama nije potrebno izbjegavati. Naprotiv, prepričavanje događaja iz teških perioda života starijim ljudima može pomoći da te događaje uklope u cjelovitu sliku života i sagledaju ih iz novog kuta, a drugima može pomoći da nauče kako se nositi s teškim situacijama u životu i saznaju što je najvažnije u takvim prilikama.
4. Jesu li Vaša djeca naslijedila neke Vaše osobine?
Pričajući o tome koliko su zadovoljni svojom djecom, zapravo će pričati o tome koliko su zadovoljni sami sobom.
5. Razmišljate li o smrti? Većina ljudi boji se umrijeti, kako Vi gledate na to?
Ova tema iako je vrlo teška, nema je potrebe izbjegavati. Stariji ljudi se s njom suočavaju puno češće, nego mlađi. Umiru im prijatelji, a tijelo ih svako malo podsjeća da više nije u naponu snage. Smrt je starijim ljudima tema koju u svojim mislima ne mogu zaobići.
6. Što je za vas ljubav i jeste li bili zaljubljeni?
Ovo pitanje otvara puno potpitanja i sjećanja o ljubavi, vjernosti, o tome što rasplamsava, a što narušava ljubav. To može biti prilika za oživljavanje romantičnih sjećanja, ali i za prisjećanje trenutaka povrijeđenosti.
7. Jeste li tijekom života imali puno prijatelja? Što za Vas znači prijateljstvo?
Ovo pitanje može pokrenuti razgovor o mnogim važnim odnosima, o utjecaju prijateljstva, povjerenju, ali i razočaranju.
8. Da možete, što biste na ovom svijetu najprije promijenili i na koji način?
Ovo pitanje starijoj osobi daje osjećaj važnosti. Ravnopravan razgovor o važnim globalnim temama starijoj osobi daje osjećaj uključenosti, a sugovornik može čuti kako starija osoba vrednuje cjelokupno bivanje na ovom svijetu, što lako može izvući na vidjelo nekoliko novih zrnaca mudrosti.
9. Koje savjete biste dali mladim naraštajima?
Ovo pitanje starijoj osobi daje osjećaj korisnosti. Savjeti koje starija osoba kaže najvjerojatnije će se odnositi na neke najveće životne vrijednosti koje mogu pomoći osobama koje razgovaraju sa starijima da se zapitaju njeguju li te vrijednosti u vlastitom životu.