potpis ugovor 2014 08

POJAM UGOVORA O DOŽIVOTNOM UZDRŽAVANJU: Ugovorom o doživotnom uzdržavanju obvezuje se jedna strana (davatelj uzdržavanja) da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga strana izjavljuje da mu daje svu ili dio svoje imovine, s time da je stjecanje stvari i prava odgođeno do trenutka smrti primatelja uzdržavanja.
Ugovor o doživotnom uzdržavanju je dvostranoobvezan i konsenzualan ugovor koji sadrži raspoložbu za slučaj smrti.
STRANKE SU U PRAVILU DAVATELJ UZDRŽAVANJA I PRIMATELJ UZDRŽAVANJA (može se raditi i o uzdržavanju neke treće osobe).
PREDMET UGOVORA može biti i buduća imovina.


OBLIK UGOVORA: Ugovor o doživotnom uzdržavanju mora biti sastavljen u pisanom obliku te ovjeren od suca nadležnog suda ili potvrđen (solemniziran) po javnom bilježniku ili sastavljen u obliku javnobilježničkog akta.
Prilikom ovjere ili sastavljanja ovlaštena će osoba ugovarateljima pročitati ugovor i upozoriti ih na njegove posljedice.
UPIS U JAVNU KNJIGU:
Ako je predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju nekretnina, davatelj uzdržavanja ovlašten je zatražiti zabilježbu toga ugovora u zemljišnu knjigu.
Ako je predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju pokretnina ili neko pravo za koje se vodi kakav javni upisnik, davatelj uzdržavanja ovlašten je zatražiti zabilježbu ili drugi odgovarajući upis toga ugovora u taj javni upisnik.
ODGOVORNOST ZA DUGOVE:
- Davatelj uzdržavanja ne odgovara poslije smrti primatelja uzdržavanja za njegove dugove, ali može se ugovoriti da će on odgovarati za one njegove dugove koji postoje u trenutku sklapanja ugovora prema određenim vjerovnicima.
RASKID UGOVORA:
Ugovorne strane mogu sporazumno raskinuti ugovor o doživotnom uzdržavanju i nakon što je počelo njegovo ispunjavanje.
Ako prema ugovoru o doživotnom uzdržavanju strane žive zajedno, pa se njihovi odnosi toliko poremete da zajednički život postane nepodnošljiv, svaka strana može zahtijevati od suda da raskine ugovor.
Svaka strana može zahtijevati raskid ugovora ako druga strana ne ispunjava svoje obveze.
UTJECAJ IZMJENJENIH OKOLNOSTI:
Na ugovor o doživotnom uzdržavanju primjenjuju se opće odredbe ovoga Zakona o izmijenjenim okolnostima.
Sud može pravo primatelja uzdržavanja preinačiti u doživotnu rentu ako to odgovara objema ugovornim stranama.
Umre li davatelj uzdržavanja prije primatelja uzdržavanja, njegova prava i obveze iz ugovora prelaze na njegova bračnog druga i njegove potomke koji su pozvani na nasljedstvo, ako oni na to pristanu.
Ne pristanu li na produženje ugovora o doživotnom uzdržavanju, ugovor se raskida, a oni nemaju pravo zahtijevati naknadu za prije dano uzdržavanje.
Ako bračni drug i potomci davatelja uzdržavanja nisu u stanju preuzeti ugovorne obveze, imaju pravo zahtijevati od primatelja uzdržavanja naknadu za uzdržavanje koje je primatelj uzdržavanja dobio od davatelja uzdržavanja.
Sud će ovu naknadu odrediti po slobodnoj ocjeni, uzimajući pri tome u obzir imovinske prilike primatelja uzdržavanja i osoba koje su bile ovlaštene na produženje ugovora o doživotnom uzdržavanju.

UGOVOR O DOSMRTNOM UZDRŽAVANJU
Ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju obvezuje se jedna strana (davatelj uzdržavanja) da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga se strana obvezuje da će mu za života prenijeti svu ili dio svoje imovine.
Davatelj uzdržavanja stječe stvari ili prava koja su predmet ugovora o dosmrtnom uzdržavanju kada mu, na temelju toga ugovora, te stvari ili ta prava budu prenesen na zakonom predviđen način.
Za ugovor vrijedi isti oblik kao i za ugovor o doživotnom uzdržavanju (pisani oblik; ovjeren od suca nadležnog suda ili solemniziran po javnom bilježniku ili sastavljen u obliku javnobilježničkog akta)
BITNA RAZLIKA između ugovora o doživotnom i ugovora o dosmrtnom uzdržavanju je u odredbi o tome kada davatelj uzdržavanja ima pravo na upis vlasništva na nekretninama (stvarima) koje primatelj zdržavanja daje u vlasništvo davatelju uzdržavanja za davano uzdržavanje. Osnovna razlika između ta dva ugovora je da se kod ugovora o doživotnom uzdržavanju imovina stječe nakon smrti primatelja uzdržavanja, a kod dosmrtnog odmah nakon potpisivanja ugovora između primatelja i davatelja uzdržavanja.
PRIDRŽAJ PRAVA STVARNOG TERETA:
- ako primatelj uzdržavanja daje nekretninu, može odrediti da se u njegovu korist na njoj osnuje stvarni teret uzdržavanja
- time se štiti za slučaj ako bi davatelj uzdržavanja otuđio tu nekretninu; novi stjecatelj bi je mogao steći samo s navedenim stvarnim teretom
Ako davatelj uzdržavanja umre prije primatelja uzdržavanja, njegova prava i obveze iz ugovora prelaze na njegove nasljednike, ako oni na to pristanu.
Ako ne pristanu-ugovor se raskida, nemaju pravo zahtijevati naknadu za prije dano uzdržavanje te su dužni vratiti ono što je na temelju tog ugovora stekao davatelj uzdržavanja.
Na ugovor o dosmrtnom uzdržavanju na odgovarajući način primjenjuju se odredbe Zakona o obveznim odnosima o ugovoru o doživotnom uzdržavanju.