P7130710

U sklopu projekta „Integrativan Ludbreg“ koji provodi Udruga umirovljenika i starijih osoba regije Ludbreg, dana 13. srpnja 2017.god. s početkom u 10 sati u prostorijama Međugeneracijskog centra Ludbreg održano je predavanje Centara za socijalnu skrb Ludbreg, ujedno i partnera po projektu. Tema se odnosila na alkoholizam u osoba starije životne dobi.

Službeni podaci o stvarnom broju alkoholičara u Hrvatskoj ne postoje. Stručnjaci, na temelju radnog iskustva,

pretpostavljaju da se ta brojka kreće oko 1 milijun stanovnika. Broj registriranih građana koji se bore s alkoholizmom iznosi 200.000 stanovnika.

Veoma je mali broj onih koji pristupe te ustraju u liječenju dok je nažalost veći broj onih čije ponašanje ima negativan učinak te dugotrajne i bolne posljedice na njihov život ali ono važnije i na život njihove obitelji, osobito djece.

Rezultati istraživanja govore o tome da je veći postotak onih koji svakodnevno konzumiraju alkohol među starijom populacijom. Obzirom na podatke dobivene istraživanjem, ispostavilo se da je najveći broj ljudi koji konzumiraju alkohol najmanje 4 puta tjedno u dobi između 55 do 64 godine starosti. Prema zaključcima psihološke struke, konzumiranje alkohola 4 puta tjedno smatra se alkoholizmom.

Osim negativnih i devastirajućih posljedica koje alkoholizam ostavlja na samom pojedincu ali i bližnjima, alkohol je jedan od glavnih uzroka zdravstvenih posljedica te su ciroza jetre, rak gušterače, problemi imunološkog sustava i neurološke bolesti samo neke od njih. Jednim od glavnih poticaja za konzumiranje alkohola u starijoj životnoj dobi smatra se usamljenost. Jedan od značajnijih razloga alkoholizma u starijoj životnoj dobi je gubitak bračnog partnera dok se kao treći razlog navode stresne situacije s kojima se osobe starije životne dobi susreću u životu. Kao razlog stresa većinom se navodi nezadovoljstvo ljudi materijalnim i društvenim statusom, bolest pojedinca ili člana obitelji te gubitak člana obitelji.

Osobe starije životne dobi sklonije su osjetljivosti na alkohol što za posljedice nosi psihičke i somatske komplikacije te je uočena visoka učestalost demencije, apstinencijalni sindrom, agresivno ponašanje, depresija, polineuropatija, točnije difuzni poremećaj koji zahvaća periferni živčani sustav i koji nije ograničen na distribuciju pojedinog živca ili pojedinog ekstremiteta. Nešto je manja pojava epilepsije, komplikacija kod kirurških zahvata kao i internističkih komplikacija.

Stručnjaci preporučuju da osobe starije životne dobi ne bi smjele piti više od 7 češa alkoholnog pića tjedno.