AKTUALNO

DSC 7414

KUD „Anka Ošpuh“ osnovan je 9. srpnja 1976. godine. Kako je svaki početak težak svjedoči i priča o razvoju i širenju kulturno-umjetničkog društva. U početku rada nisu postojala gotovo nikakva financijska sredstva te nije bilo vlastitih prostorija pa se je uvježbavalo u podrumu „Varteksa“, Dječjem vrtiću, starom Vatrogasnom domu, Narodnom sveučilištu ili privatnim kućama. Financijskom pomoći mnogih tvrtki i organizacija izrađene su podravske nošnje, a dijelovi nošnji prikupljeni su po selima ludbreške Podravine. Prvi nastup održan je 3. Listopada 1976 godine, povodom Dana Općine. Do kraja godine udvostručio se broj članova, a sljedeće godine u Društvu je već bilo 79 članova nakon čega se osniva tamburaška sekcija i ženski zbor. 

O radu ludbreškog KUD-a pročulo se i van tadašnje Općine pa su dobivali pozive na manifestacije i događanja najprije iz obližnjih mjesta, a kasnije i iz udaljenijih mjesta poput Korenice, slovenskog Tržiča, austrijskih Radiša. I tako je KUD „Anka Ošpuh“ postao nezaobilazni sudionik proslava svih važnijih praznika ili obljetnica čijem se radu priključivao sve veći broj članova iz Ludbrega i okolnih sela.
Do danas KUD „Anka Ošpuh“ neprestano se razvijao i svoje djelovanje usmjeravao u skladu s trendovima društva. Tijekom mnogo godina rada, vježbanja i iskustva ludbreški KUD proširio je svoj repertoar i osnovao različite plesne skupine u koje se mogu uključiti i naši najmlađi. U sklopu folklornih skupina, KUD „Anka Ošpuh“ obuhvaća Veliki folklorni ansambl, Skupinu srednjeg uzrasta, Skupina mlađeg uzrasta „Piceki“, ŽVS Pajdašice i Tamburaški sastav. Također, ludbreški KUD ima organizirane skupine modernog plesa koje uključuju: plesnu skupinu „Crazy Hill“ koja okuplja uglavnom djevojke koje vole moderni ples; „Harlekine“ koji su stariji vršnjaci „Anđelima“, a radi se o uzrastu od 4. do 7. razreda osnovne škole i „Anđeli“ koji su uz „Harlekine“ prva i mlađa grupa srednjeg uzrasta koja okuplja djecu od 1. do 4. razreda osnovne škole koja plešu vlastite koreografije.
S ciljem očuvanja i sprečavanjem od zaborava tradicionalne podravske plesove, kajkavske pjesme i ostala materijalna i nematerijalna kulturna dobra, KUD „Anka Ošpuh“ provodi vlastite projekte i organizira različita kulturna događanja kojima promovira folklor i čuva njegov tradicionalan integritet. Folklorni susreti su jedna od najvažnijih manifestacija za ludbreški KUD zbog toga što su ti susreti zamišljeni kao druženje folklornih amatera, prilika za razvoj novih suradnji, razmjenu iskustava, pokazivanje naučenog i popularizaciju folklora. Na folklornim susretima sudjeluju folklorne skupine iz različitih krajeva i gradova. Od ostalih događanja i projekata važno je istaknuti Dječje folklorne susrete, „Plesnu priču“ – cjelovečernji koncert, Memorijalni koncert „... za Tetu Miru“ koji se organizira u znak sjećanja na preminulu predsjednicu društva te godišnji izlet koji služi kao svojevrstan „team building“ za sve članove KUD-a.
Osim vlastitih programa i projekata, KUD „Anka Ošpuh“ surađuje i s ostalim udrugama ludbreškog kraja, a najviše s Udrugom umirovljenika i starijih osoba regije Ludbreg na čijim projektima je u nekoliko navrata sudjelovao kao partner. Posljednji projekt na kojem KUD surađuje sa spomenutom Udrugom je „Živimo zajedno, starimo kvalitetno 2“. Radi se o projektu odobrenom od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, a usmjeren je na planiranje i provedbu dnevnih aktivnosti starijih osoba s ciljem njihove integracije u društvenu zajednicu.
Doprinos udruge KUD „Anka Ošpuh“ odnosi se na provođenje aktivnosti planiranja i provedbe zabavno – društvenih aktivnosti, organizaciju nastupa plesnih skupina i tamburaškog sastava, te u suradnji s Udrugom umirovljenika, organizaciju društvenih aktivnosti i igara. Udruga će svoj doprinos dati kroz poticanje kreativnosti kod starijih osoba, učenjem plesanja te naglašavanjem važnosti fizičke aktivnosti za starije osobe, sukladno njihovim mogućnostima. KUD će također poticati starije osobe na sudjelovanje u njihovim redovnim aktivnostima, nastupima (u vidu posjetitelja) te na taj način starijim osobama omogućiti socijalizaciju u novim uvjetima i izvan njihove sredine u kojoj žive.(Izvor: http://www.kud-ankaospuh.hr/)