adventure 1807524 960 720

Savjetovalište „Pružamo pomoć jedni drugima“ jedan je od planiranih rezultata po projektu „Integrativan Ludbreg“ kojeg provodi Udruga umirovljenika i starijih osoba regije Ludbreg. Kroz ovaj projekt pokušava se pozitivno utjecati na položaj umirovljenika u zajednici, njihov socio-ekonomski status, stupanj zaštite i omogućavanja integracije u društvo. Osnovano Savjetovalište djelovat će kao neformalno tijelo umirovljenika za umirovljenike. Primarna zadaća Savjetovališta bit će pružanje informacija o temama poput smanjenja zloupotrebe povjerenja starijih osoba, sklapanja nepovoljnih ugovora, upoznavanje s pravnim okvirom zaštite starijih osoba, Obiteljskim zakonom, Zakonom o socijalnoj skrbi, Zakonom o obveznim propisima i sl..

Kroz rad Savjetovališta starije osobe i umirovljenici dobit će primarne informacije koje će moći koristiti kako bi sebi i drugima povećali stupanj zaštite, bit će upoznati sa zakonodavnom regulativom, propisima, metodikama pravne zaštite, načinom rada sudova i pravnih osoba, kao i vrstama ugovora o nasljeđivanju, darivanju, doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, nasljeđivanju, punomoći, ovjeri potpisa i ovrhama.

Kroz rad Savjetovališta starijim osobama pružat će se adekvatne informacije o njihovim pravima, mogućnostima, obavezama i odgovornostima. U Savjetovalištu će najviše biti aktivni diseminatori, odnosno osobe koje su prošle specijaliziranu obuku po projektu, a koja se odnosila na pravne stavke, različite zakonodavne okvire, prava i ovlasti formalnih institucija te na prednosti i nedostatke sklapanja različitih ugovora koji mogu biti nepovoljni za osobe starije životne dobi. Diseminatori će biti aktivna potpora starijim osobama koje se nalaze ili će se jednog dana možda naći u nepovoljnoj situaciji, moći će ih uputiti na adekvatno legislativno tijelo koje je nadležno za rješavanje njihove situacije, moći će ih uputiti javnom bilježniku, stručnim osobama te na ostala tijela javne i državne uprave sukladno njihovim problemima i potrebama. U oformljenom Savjetovalištu posebna pozornost pridavat će se starijim osobama koje žive bez pomoći drugih članova obitelji ili skrbnika, osobama koje imaju nizak socioekonomski status ili narušeno zdravstveno stanje. Također će se pažnja pridavati osobama kojima prijeti situacija da se nađu u nepovoljnom položaju slijedom nepravilno sklopljenih ugovora o uzdržavanju, osobama koje su nedovoljno upoznate sa zakonodavnim okvirom i osobama kojima treba pomoć i podrška (samci, starije osobe bez drugih članova obitelji, starije osobe koje s svojim obiteljima ne komuniciraju, starije osobe kojima prijeti institucionalizacija).
Razlog zašto smo se odlučili na ovakav pristup informiranja starijih osoba, umirovljenika, ali i svih ostalih zainteresiranih jest taj što smo željeli oformiti jednu neformalnu strukturu koja će biti aktivna u prostorima Udruge umirovljenika i starijih osoba regije Ludbreg, odnosno u prostoru na kojeg su starije osobe navikle te u kojemu se osjećaju slobodno izraziti svoje misli, stavove i probleme, bez nepotrebnog formalizma na kojeg su navikli u formalno-pravnim institucijama. U radu Savjetovališta sudjelovat će diseminatori koji su kroz razne radionice, obuke i predavanja stekli nova znanja te ojačali svoje administrativne i institucionalne kapacitete. Kroz ta stečena znanja, naučene vještine i dobivene informacije, diseminatori po projektu moći će pomoći svojim sugrađanima na način da će ih znati usmjeriti na adekvatnu instituciju, laički protumačiti osnovna prava i odgovornosti svakog građana te ukazati na određene nepravilnosti koje se mogu dogoditi prilikom sklapanja oporuke ili određenih ugovora. Smisao rada Savjetovališta jest da diseminatori svoje sugrađane upute stručnjacima koji su nadležni za rješavanje njihovih situacija, primjerice odvjetniku, javnom bilježniku ili na formalno pravne institucije koje su nadležne za rješavanje uočene problematike. Savjetovalište će funkcionirati na način da će diseminatori starijim osobama pružati podršku, pomoć te ih temeljem naučenih znanja usmjeravati na relevantne institucije, organizacije, pojedince, ustanove kojima se moraju obratiti kako bi riješili svoje probleme – rekla je Petra Međimurec, voditeljica projekta te jedan od budućih diseminatora u Savjetovalištu Ludbreg „Pružimo pomoć jedni drugima“.