Sportom do integracije

Projekt „Sportom do integracije“ kojeg će provesti Udruga tjelesnih invalida „LIO“ predstavlja sportske aktivnosti osoba s invaliditetom i teškoćama u razvoju s ostalim građanima neovisno o dobi s ciljem integracije osoba s invaliditetom i jačanja međugeneracijske solidarnosti.

Položaj osoba s invaliditetom općenito je na nezavidnoj razini. Njihove životne mogućnosti uvelike su ograničene i zbog toga se često nalaze u marginaliziranom položaju ili su socijalno isključene. Socijalna isključenost osoba s invaliditetom uključuje probleme prilagodbe kao što su problemi stanovanja, arhitektonske barijere, slaba prilagođenost društvenih sadržaja osobama s invaliditetom što rezultira nesudjelovanjem osoba s invaliditetom u društvenim aktivnostima. Ono što je osobito važno i ima značajan utjecaj na život osoba s invaliditetom i teškoćama u razvoju jest aktivnost i angažiranost inih u društvenom životu zajednice.
Intencija projekta „Sportom do integracije“ jest da se kroz organizirane sportske aktivnosti potakne veća integracija osoba s invaliditetom u društvenu zajednicu kroz suradnju svih članova društva. Važnost bavljenja sportom kod osoba s invaliditetom je izuzetno bitna jer se time poboljšava kvaliteta njihova života, a tako i njihovih obitelji i na koncu čitave zajednice. Sport za osobe s invaliditetom ima veću važnost, nego u slučaju prosječnog čovjeka, s obzirom da se radi o ljudima kojima je sustavna rehabilitacija neophodna za očuvanje elementarne fizičke kondicije i pokretljivosti. Također, sport za osobe s invaliditetom može biti jedan od rijetkih ili u nekim slučajevima jedini način ostvarivanja integracije u društvo. Sport je jedan od načina na koji osobe s invaliditetom mogu aktivirati i potencirati svoje talente i mogućnosti te se na taj način što uspješnije uključiti u svakodnevni život zajednice i postati neovisni. Uz utjecaj na opći tjelesni razvoj - sport razvija zajedništvo, ohrabruje, oduševljava i pomaže u stjecanju samouvjerenosti u vlastite sposobnosti.
Ovaj projekt zamišljen je kao integracijski sportsko-rekreativni namijenjen osobama s invaliditetom u kojem su aktivnosti projekta u potpunosti prilagođene psihofizičkim mogućnostima sudionika. Također, projekt je zamišljen na način da omogućava uključivanje osoba s invaliditetom uz pomoć djece volontera. Intencija je da aktivnosti nemaju natjecateljski karakter, već da kroz funkcionalni i zabavni sportski program pomažu napretku motoričkih, psiholoških i socioloških karakteristika svih sudionika.
Provedba projekta odvijat će se 17. veljače u Društvenom domu u Poljancu s početkom u 10.00 sati te Vas ovim putem pozivamo na sudjelovanje i pružanje podrške Udruzi tjelesnih invalida „LIO“ Ludbreg u provedbi ovog projekta i integraciji osoba s invaliditetom u društvenu zajednicu.